Länsteatrarnas ordförande Thomas Ohlsson rapporterar från ett välbesökt vårmöte i Växjö 17-19 april:
– På Länsteatrarnas vårmöte var representanter för samtliga av våra medlemmar närvarande och det är en stor glädje att se att så många prioriterar Länsteatrarnas möten i sin ofta fulltecknade almanacka.
Styrelsen presenterade Länsteatrarnas nystart, ny logga och ny hemsida – allt enligt våra gemensamt beslutade mål och vision. För första gången fick medlemmar se den nya loggan, symbolen som för Länsteatrarna in i framtiden. De fick också se vår PowerPoint, där vi presenterade resultatet av vårt arbete med kommunikationsplanen. Den har bara visats en gång tidigare och det var när vi besökte riksdagens kulturutskott i april.
En av styrelsens uppgifter var att under året balansera upp ekonomin utan att vår verksamhet påverkats. Vi har lyckats med uppgiften och går stärkta in i nästa år.
I samband med årsmötet så var det några kamrater i styrelsen som av olika anledningar inte hade möjlighet att fortsätta. Vi tackar Gunilla C Carlsson, Åsa Kratz, Med Reventberg och Olof Lindqvist för allt arbete som de lagt ner under åren. En av våra teaterchefer lämnar också uppdrag och vi säger tack till Gugge Sandström som efter 28 teaterchefsår slutar.
Samtidigt så har vi nu glädjen att hälsa nya styrelsekamrater till oss och vi säger välkomna till Lena Carlbom, Teater Halland, Sinikka Bohlin, Folkteatern Gävleborg, Malin Axelsson, Ung scen/öst och Mikael Cocke, Folkteatern Gävleborg.
Till slut ett stort tack till vår värdteater Regionteatern Blekinge Kronoberg som på ett storartat sätt tog hand om oss alla.
Thomas Ohlsson, ordförande för Länsteatrarna
Länsteatrarna i Sverige och Länsteatern Gotland inbjuder till Vårmöte och formellt Vårmöte/Årsmöte.
Tid: 19-21 april 2023 (Med möjlighet till ankomst eftermiddag/kväll 18 april)
Plats: Länsteatern Gotland i Visby.
Tema: Samverkan, Självständighet i ideologiskt utmanande tider.
Deltagaravgift: 1500kr
Under de senaste åren har våra Länsteatrar stått inför otaliga utmaningar som handlat om allt från corona, lokalproblematik till politiska förändringar kring uppfattningar av kulturens frihet.
Nu ses vi för att fundera vidare, blicka framåt, utbyta erfarenheter både som teaterchef/konstnärlig ledare eller politiker/förtroendevald.
Vi samlas på möte från lunch till lunch 19-21 april. De som behöver kan komma redan på eftermiddag/kväll 18 april, möjlighet till samkväm med musik tillsammans med de av oss som kommer tidigare. Baren öppen och möjlighet till enkel måltid att köpa.