Till länsteatrarnas styrelseordförande, vice ordförande, VD, scenkonstchefer och konstnärliga ledare:

Varmt välkomna till ännu ett medlemsmöte! Detta höstmöte arrangeras något senare än vanligt då vi är inbjudna till Västanå Teater i Sunne för att uppleva Västanå Jul. Utöver fantastiska samtal om scenkonsten så diskuterar vi som alltid aktuella frågor som rör länsteatrarnas situation för att tillsammans lära oss och utvecklas som förening och enskilda individer i våra respektive teatrar.

Under medlemsmötet beslutar vi om kommande årets verksamhet och budget. Självklart blir det också tid för enskilda samt gemensamma överläggningar. Som vanligt kommer vi få ta del av fantastisk scenkonst.

Datum och tid: onsdag 7 december 12:00 till fredag 9 december 11:00
Vi börjar med lunch och avslutar med lunch.
Plats: Västanå Teater, Berättarladan 1, 686 94 Rottneros
Medlemsmöte: 7 december kl. 15:00-16:00
Anmälan: Anmäl dig senast 7 november via länken: Anmälan medlemsmöte
Avgift: Deltagaravgiften på 1 500 kr per person faktureras i efterhand.
Hotell: I första hand rekommenderar vi att ni bokar rum på Ulvsby herrgård.
Pris: från 995 kr/natt för enkelrum
Bokning: 0565-14010 eller info@ulvsbyherrgard.se
Uppge att du ska delta på länsteatrarnas höstmöte.

Om Ulvsby herrgård blir fullbokad så finns även rum reserverade på Selma Spa.
Pris: 1 095 kr/natt för enkelrum.
Boka via e-post till reservation@selmaspa.se
Uppge referensnummer: 2042GR016604

OBS! Sista dag för att boka hotell är den 22 november.

Transport: Tänk på att det inte finns taxi i Sunne! Därför arrangerar vi ett antal busstransporter till Västanå Teater den 7 december och ifrån den 9 december. Kan du inte åka med dessa så måste du dessvärre ordna egen transport, förslagsvis genom att hyra bil från Karlstad.

Tåg till Sunne den 7 december:
Från Stockholm: avgång 7:36 ankomst Sunne 11:40 (buss hämtar vid stationen)
Från Göteborg: avgång 7:14 ankomst Sunne 11:00 (buss hämtar vid stationen)

Tåg från Sunne den 9 december:
Till Stockholm: avgång 11.42 ankomst 15.58 (buss tar er till stationen)
till Göteborg: avgång 11.42 ankomst 14.40 (buss tar er till stationen)

Detaljerat program skickas ut senare.

Länsteatrarna i Sverige och Västanå Teater hälsar er välkomna!

Robert Uitto, ordförande Länsteatrarna och Leif Stinnerbom, teaterchef Västanå Teater

Boka din plats på Länsteatrarnas dialogmöte 2023

Inbjudan till Länsteatrarnas dialogmöte 2023

Länsteatrarna i Sverige hälsar dig som förtroendevald hjärtligt välkommen till årets dialogmöte i Stockholm. Mötet sker lunch till lunch den 17-18 augusti. Mötet börjar den 17 augusti kl. 12.00 med en gemensam lunch på Radisson Blu Royal Viking Hotel Stockholm. Deltagaravgiften för mötet är självkostnadspris: 1650kr, och inkluderar måltider och konferensavgift. Mötet slutar senast kl. 13.00 den 18 augusti efter gemensam lunch. Boende bokar ni själva och deltagaravgiften faktureras i efterhand.

Den 17 augusti kommer vi börja med att diskutera Länsteatrarna i Sverige som organisation. Länsteatrarnas styrelse och kansli kommer presentera sig och berätta om verksamheten och vad vi blickar framemot.

Den 18 augusti har vi även bjudit in gäster som kommer och samtalar med oss. Denna gång gästas vi av ordföranden för Fackförbundet Scen och Film Simon Norrthon samt Mikael Brännvall som är VD för Svensk Scenkonst.

Har du förslag på ämnen som du tycker bör tas upp är du välkommen att skicka dessa till verksamhetsledare Ylva Nordin på mailadress: ylva.nordin@lansteatrarna.se

Sista dagen att anmäla sig är den 7 juli.
Eventuell avanmälan sker senast den 1 augusti, annars debiteras hela deltagaravgiften.

Varmt välkommen!



    Jag godkänner att denna anmälan är bindande och att avanmälan måste ske senast den 1 augusti, annars debiteras hela anmälningsavgiften.