Malin Axelsson, konstnärlig ledare på ung scen/öst är nominerad till årets augustpris med boken Jag blir en bubbla som blir ett monster som blir ett barn (Malin Axelsson, Klara Persson, Urax) med följande motivering: Innan vi föddes var det nästan som att vara död. Och där fanns ingen tårta. I denna experimentella bilderbok kan allt hända: i textens ”vi” ryms minst två ”jag”, och tillsammans leker de fram en barnets skapelseberättelse. Malin Axelssons poetiska och expressiva text visar möjligheterna i att uppfinna sin egen värld, där ljud blir till, där man kan bli en tant, en kanin eller, ja, en tårta. Förvandlingarna tar form mot härligt pastelliga fonder i Klara Perssons naivistiska och fantasifulla bilder.
Jag blir en bubbla som blir ett monster som blir ett barn sattes upp som barnteaterföreställning för mellanstadiet på ung scen/öst hösten 2011 och beskrevs som en språkmusikalisk föreställning om existensens mest grundläggande frågor.”En lekshow om att förvandlas – där publiken själva förvandlas.” Läs mer
Det prestigefyllda Augustpriset delas i år ut för tjugosjätte gången. Priset är en bronsstatyett formgiven av Mikael Fare och 100 000 kronor vardera i följande tre kategorier: Årets svenska skönlitterära bok, Årets svenska fackbok samt Årets svenska barn- och ungdomsbok.Prisutdelningen sker vid Augustgalan måndagen den 24 november i Stockholms konserthus. Läs mer om priset här.
Malin Axelsson är dramatiker och konstnärlig ledare för ung scen/öst. Boken bygger på hennes pjäs med samma namn som hade premiär 2011.
Klara Persson är bl.a. bilderboksskapare och formgivare. Hennes senaste bok Maximilian och Minimilian nominerades till Augustpriset 2013.
Bilden ovan: Jag blir en bubbla visades på ung scen/öst hösten 2009, foto Markus Gårder
Länsteatrarna i Sverige och Länsteatern Gotland inbjuder till Vårmöte och formellt Vårmöte/Årsmöte.
Tid: 19-21 april 2023 (Med möjlighet till ankomst eftermiddag/kväll 18 april)
Plats: Länsteatern Gotland i Visby.
Tema: Samverkan, Självständighet i ideologiskt utmanande tider.
Deltagaravgift: 1500kr
Under de senaste åren har våra Länsteatrar stått inför otaliga utmaningar som handlat om allt från corona, lokalproblematik till politiska förändringar kring uppfattningar av kulturens frihet.
Nu ses vi för att fundera vidare, blicka framåt, utbyta erfarenheter både som teaterchef/konstnärlig ledare eller politiker/förtroendevald.
Vi samlas på möte från lunch till lunch 19-21 april. De som behöver kan komma redan på eftermiddag/kväll 18 april, möjlighet till samkväm med musik tillsammans med de av oss som kommer tidigare. Baren öppen och möjlighet till enkel måltid att köpa.