Som en initiativtagarna till Folk och Kultur är vi på Länsteatrarna i Sverige väldigt glada och stolta över årets upplaga. Besökarantalet ökade och tillsammans skapar vi en mötesplats där kulturpolitiken står i centrum och där den regionala kulturen är i fokus.

Länsteatrarna hade en välbesökt monter dit många medlemmar sökte sig för att mötas och samtala – inte minst med besökare som sysslar med helt andra saker än just länsteater-verksamhet!

Vi var även medarrangörer till tre välbesökta seminarier. Vi kunde känna den kraft som uppstår när flera aktörer möts för att diskutera gemensamma frågor, men också lära av varandra och tänka utanför den berömda ”boxen”.  Detta är en av de stora poängerna med Folk och Kultur!

Avslutningsvis kan vi konstatera att den politikerlunch dit vi bjöd in riksdagens kulturutskotts presidium till var mycket lyckad. Det är vid sådana tillfällen som vi kan föra samtal i lugn och ro och berätta om våra länsteatrars olika förutsättningar och behov. Det skapar ett bra sammanhang där vi får lära av varandra och skapa en förståelse mellan den nationella politiken och de regionala kulturinstitutionerna.

Tack till Eskilstuna, Region Sörmland, Regional Musik i Sverige och Länsmuseerna. Tack till alla våra medlemmar som deltagit och arrangerat. Tack för alla möten och samtal som för den kulturpolitiska debatten framåt. Tillsammans ser vi till att sätta kulturen på kartan och betydelsen av en stark regional kultur som säkerställer att hela landet får tillgång till kultur!

Foto: José Figueroa

Boka din plats på Länsteatrarnas vårmöte 2023

Länsteatrarna i Sverige och Länsteatern Gotland inbjuder till Vårmöte och formellt Vårmöte/Årsmöte.

Tid: 19-21 april 2023 (Med möjlighet till ankomst eftermiddag/kväll 18 april)

Plats: Länsteatern Gotland i Visby.
Tema: Samverkan, Självständighet i ideologiskt utmanande tider.
Deltagaravgift: 1500kr

Under de senaste åren har våra Länsteatrar stått inför otaliga utmaningar som handlat om allt från corona, lokalproblematik till politiska förändringar kring uppfattningar av kulturens frihet.

Nu ses vi för att fundera vidare, blicka framåt, utbyta erfarenheter både som teaterchef/konstnärlig ledare eller politiker/förtroendevald.

Vi samlas på möte från lunch till lunch 19-21 april. De som behöver kan komma redan på eftermiddag/kväll 18 april, möjlighet till samkväm med musik tillsammans med de av oss som kommer tidigare. Baren öppen och möjlighet till enkel måltid att köpa.

    Jag vill äta lunch 19 april

    Jag vill äta middag 19 april

    Jag vill äta lunch 20 april

    Jag vill äta middag 20 april

    Jag vill äta lunch 21 april



    Jag godkänner att denna anmälan är bindande.