Frida Röhl, foto Folkteatern Göteborg

Frida Röhl, foto Folkteatern Göteborg

Folkteatern Göteborg har utsett Frida Röhl till ny konstnärlig ledare. Hon efterträder Ulrika Josephsson, som även var vd till november då Anna Rosengren tillträdde.

– Hennes breda erfarenhet, både som konstnär och ledare, samt hennes intresse för att lyfta aktuella samhällsfrågor gör henne till rätt person att driva Folkteaterns strävan att sätta fokus på de mest angelägna frågorna och tillsammans med publiken bidra till ett samhälle där alla är inkluderade, säger Folkteatern i Göteborg i ett pressmeddelande.

Frida Röhl tillträder den 1 mars 2014.

Läs mer på Folkteaterns hemsida 

Läs intervju med Frida i Svenska Dagbladet

 

 

Boka din plats på Länsteatrarnas vårmöte 2023

Länsteatrarna i Sverige och Länsteatern Gotland inbjuder till Vårmöte och formellt Vårmöte/Årsmöte.

Tid: 19-21 april 2023 (Med möjlighet till ankomst eftermiddag/kväll 18 april)

Plats: Länsteatern Gotland i Visby.
Tema: Samverkan, Självständighet i ideologiskt utmanande tider.
Deltagaravgift: 1500kr

Under de senaste åren har våra Länsteatrar stått inför otaliga utmaningar som handlat om allt från corona, lokalproblematik till politiska förändringar kring uppfattningar av kulturens frihet.

Nu ses vi för att fundera vidare, blicka framåt, utbyta erfarenheter både som teaterchef/konstnärlig ledare eller politiker/förtroendevald.

Vi samlas på möte från lunch till lunch 19-21 april. De som behöver kan komma redan på eftermiddag/kväll 18 april, möjlighet till samkväm med musik tillsammans med de av oss som kommer tidigare. Baren öppen och möjlighet till enkel måltid att köpa.

    Jag vill äta lunch 19 april

    Jag vill äta middag 19 april

    Jag vill äta lunch 20 april

    Jag vill äta middag 20 april

    Jag vill äta lunch 21 april



    Jag godkänner att denna anmälan är bindande.