Radioteatern Världshistorien sänder live direkt ut i SR P1 från Jönköping med skådespelare från Regionteatern Blekinge Kronoberg och Smålands Musik & Teater 21-24 maj kl 13:30. Arrangör är Radioteatern och Länsteatrarna.

Radioteatern skriver en ny Världshistoria. Förra året var det hundra år sedan Raoul Wallenberg föddes. För att högtidlighålla detta har Forum för Levande historia och Svenska PEN-klubben satt ihop en lista med 365 namn som verkat i samma anda som Raoul Wallenberg. 365 personer, en för varje dag 2013, som satt sin tillvaro på spel för mänskliga rättigheter, yttrandefrihet och demokrati. Varje dag under 2013 presenterar Radioteatern en kort pjäs, inspirerad av de här människorna och vad de gjorde.
Läs mer om hela projektet på Radioteaterns hemsida

Pjäserna spelas in över hela Sverige, i ett samarbete med alla länsteatrarna. Istället för att spela in pjäserna i studio har Radioteatern valt att hitta miljöer som i största möjliga mån liknar berättelsens.

Länsteatrarna och Radioteatern bjuder in till ett möte om projektet Världshistorien på Biennalen torsdag 23 maj kl.14 – 15. Radioteaterns chef Stina Oscarsson och Augustin Erba, projektledare, pjäsförfattare och regissör för Världshistorien, kommer att finnas på plats. Hur har det gått, vad har hänt, hur har responsen varit och hur blir fortsättningen på Världshistorien? Mötet är öppet för alla som har deltagit eller ska delta i projektet Världshistorien: skådespelare, producenter, marknadsförare och chefer från Länsteatrarna i Sverige.

 

Boka din plats på Länsteatrarnas dialogmöte 2023

Inbjudan till Länsteatrarnas dialogmöte 2023

Länsteatrarna i Sverige hälsar dig som förtroendevald hjärtligt välkommen till årets dialogmöte i Stockholm. Mötet sker lunch till lunch den 17-18 augusti. Mötet börjar den 17 augusti kl. 12.00 med en gemensam lunch på Radisson Blu Royal Viking Hotel Stockholm. Deltagaravgiften för mötet är självkostnadspris: 1650kr, och inkluderar måltider och konferensavgift. Mötet slutar senast kl. 13.00 den 18 augusti efter gemensam lunch. Boende bokar ni själva och deltagaravgiften faktureras i efterhand.

Den 17 augusti kommer vi börja med att diskutera Länsteatrarna i Sverige som organisation. Länsteatrarnas styrelse och kansli kommer presentera sig och berätta om verksamheten och vad vi blickar framemot.

Den 18 augusti har vi även bjudit in gäster som kommer och samtalar med oss. Denna gång gästas vi av ordföranden för Fackförbundet Scen och Film Simon Norrthon samt Mikael Brännvall som är VD för Svensk Scenkonst.

Har du förslag på ämnen som du tycker bör tas upp är du välkommen att skicka dessa till verksamhetsledare Ylva Nordin på mailadress: ylva.nordin@lansteatrarna.se

Sista dagen att anmäla sig är den 7 juli.
Eventuell avanmälan sker senast den 1 augusti, annars debiteras hela deltagaravgiften.

Varmt välkommen!



    Jag godkänner att denna anmälan är bindande och att avanmälan måste ske senast den 1 augusti, annars debiteras hela anmälningsavgiften.